Обережно, сезон кліщів розпочався

21.04.2022 13:07 Категорія: Загальні новини Автор:  Пресслужба Вінницького ОУЛМГ

Мізерна комаха загрожує здоров’ю людини, варто уберегти себе від укусів кліщів під час перебування у лісі
Останніми роками активність кліщів проявляється незвично рано. На сьогодні населенню заборонено відвідування лісів на Вінниччині (згідно із наказом голови ВОВА С.Борзова). Проте ці небезпечні комахи живуть у парках, скверах, на газонах, присадибних ділянках. Та й працівникам лісового господарства під час роботи в лісі варто берегти себе від укусів кліщів. Тому нагадуємо основні правила, які допоможуть уникнути мізерного, але небезпечного непроханого гостя.
Укуси кліщів можуть загрожувати людині такими хворобами, як іксодовий кліщовий бореліоз (хвороба Лайма), хвороба Міямото, кліщовий вірусний енцефаліт і ще близько 150 найменувань.
Найчастіше вони передають кліщовий бореліоз, який ще називають хворобою Лайма. Ця інфекційна хвороба характеризується ураженням шкіри у вигляді мігруючої еритеми, а також ураженням нервової системи, опорно-рухового апарату і серця. Ця хвороба навіть може бути причиною тривалої втрати працездатності та появи інвалідності.
А щоб зберегти здоров’я, слід звернути увагу на такі поради:
•    Перш за все, варто захистити себе відповідним одягом. Він має бути із довгими рукавами, світлого однотонного кольору (щоб було легше помітити комаху), прилягати до тіла. Також слід одягнути головний убір.
•    Для відлякування кліщів можна використовувати репеленти, які продаються в аптеках. Цей засіб може бути у вигляді аерозолю, мазі тощо. Дотримуйтесь вимог інструкції з використання засобу. Обов’язково зверніть увагу на строк його дії: в разі необхідності повторіть процедуру.
•    Кліщі відчувають запах людини або тварини за 10-15 м, тому уздовж стежин і місць випасу худоби їх завжди більше, ніж в глибині лісу, а в затінку більше, ніж на сонці.
•     Кліщ присмоктується не відразу, він досить довго лазить по людині, причому тільки знизу догори. Коли кліщ прикріпляється до одягу, він залишається нерухомим, аж до тих пір, поки ви не припините активно рухатись, сядете чи ляжете.
•    Кліщ присмоктується лише в певних місцях - шукає тонку ніжну шкіру (за вухом, під грудьми, на шиї, в пахових ділянках). Відчути укус кліща фактично неможливо: від виділяє анастезуючу речовину, яка знеболює укус.
•    Пам'ятайте, що видалити кліща найкраще зможе лікар-хірург. При відсутності такої можливості витягайте кліща повільно, розхитуючи з боку вбік або викручуючи. Важливо видалити кліща разом із хоботком. Якщо ж він відірвався, видаліть його стерильною голкою. Після видалення кліща ранку потрібно змастити антисептиком, а руки вимити з милом. Потім - обов'язково пройти обстеження у лікаря.
•    Видаленого кліща необхідно посадити у посуд, щільно закритий кришкою, і доставити у медустанову для дослідження на наявність збудників інфекційних хвороб. 
•    Першим проявом хвороби Лайма є почервоніння на місці присмоктування кліща, головний біль, затверділість м’язів шиї, ломота у всьому тілі і млявість. Якщо не провести лікування на ранній стадії, хвороба може призвести до ураження різних органів: шкіри, суглобів, м’язів, нервової і серцево-судинної системи, і навіть до інвалідності. Ризик зараження залежить від тривалості присмоктування кліща: протягом доби вірогідність інфікування доволі мала, а в кінці третьої доби наближається до 100%.
Бережіть здоров’я, будьте пильними!